• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
    • EMRAH HOCA 0542 893 85 63
    • Bu alana bir metin ekleyebilir ve özelliklerini ayarlayabilirsiniz.
                                   Emrah Hoca
                    Tel & Whatsapp: 0542 893 85 63
               OFISLERIMIZ BURSA VE AKSARAY DA 
Üyelik Girişi
Site Haritası
Takvim

TILSIM

                     TILSIM  NEDIR 
Tılsım
, esrarlı bir kuvvet taşıdığına,  koruduğuna veya uğur getirdiğine  tabiat veya insan eseri olan bir takım sırlar sakladığına inanılır  Tılsımları insanlar bizzat kendileri üzerilerinde taşıyabilecekleri gibi, tesirli olması istenen arazi, işyeri, vb. yerlerde de saklayabilirler. Tılsımlar, daha çok üzerinde dinî yazılar bulunan   yazılı kağıtlardan oluşur. Bazı metal ve muska ların tılsım için kullanıldığı da oldukça yaygın

İnanışa göre tılsım etkili olabilmesi, tabiattaki bazı güçlerle ilişki kurulmasına ve uğurlu bir zamanda yapılmasına bağlıdır. Türk toplumlarında bu inanışa ait benzer uygulamaların geçmişi İslâm öncesine kadar uzanır.

Ay akrep burcunda iken mühre kazıtılan akrep figürünün, kişiyi akrep ısırmalarına karşı koruyacağı, arkasını üstü açık olduğu halde aya doğru dönen hayvanların, ay ışığının arkalarına vurması sebebiyle öleceği    hususlar semavî kuvvetlerle dünyevî kuvvetlerin belli bir tarzda bir araya gelmesi sonucunda oluşan tılsımlara örnek olarak verilmiştir.

İbn Hazm, bu konudaki gözlemlerinde “Tılsım, eşyanın tabiatını değiştirme ve göz ..bağcılık değildir. Tılsımlar, Allah Tealâ’nın terkib ettiği birtakım güçlerdir ki, soğuğun sıcak ile ve sıcağın soğuk ile giderilmesi gibi, Allah Tealâ bu tılsımlar vasıtasıyla başka bazı güçleri ortadan kaldırır.”

Semavî güçlerle dünyevî güçler arasındaki denge ve ilişki doğru bir biçimde


kurulduğu zaman, tılsım sonuç verir. “Mıknatısın demiri, kehribarın saman çöpünü çekmesi ve sirkenin ittiği taş böyledir. Bu taş, içinde sirke bulunan kaba sarkıtıldığı zaman kaba girmez, dışına kaçar. Keza yağmur çeken taş da buna örnektir ki, bu taş insanlar  arasında iyi bilinir


Yorumlar - Yorum Yaz